One Happy Life!

One Happy Life!

piątek, 6 czerwca 2014

Pole Dance, is it for me?


Ponad dwa lata temu po wyjątkowo udanym wieczorze panieńskim, w autobusie jadącym do Warszawy usłyszałam: hej a może zapiszesz się ze mną na pole dance. Byłam zbyt nieprzytomna by oponować lub nawet zastanowić się co to oznacza więc oczywiście się zgodziłam. Potem przez dwa tygodnie nic się nie działo w tej sprawie i gdy zdążyłam zapomnieć o wszystkim zadzwonił telefon i usłyszałam: mamy zajęcia 2 razy w tygodniu, w poniedziałki i środy... Tak na prawdę nie wiedziałam co mnie czeka i na pierwsze zajęcia szłam nieco zdenerwowana. Sprawę zdecydowanie pogorszył pierwszy rzut oka na moją grupę, dziewczyny były już po miesiącu ćwiczeń i jeszcze przed przyjściem instruktorki powtarzały figury z poprzednich zajęć. Jak się okazało nie taki diabeł straszny... 

 More than two years ago after a great bachelorette party, on the way to Warsaw, I heard: hey maybe you will sign up with me for a pole dance classes? I was too tired to oppose or even think about what does it mean for me so of course I said yes. Then after two weeks the phone rang and I heard: we have classes 2 times a week, on Mondays and Wednesdays... I didn´t really know what to expect and to the first classes I went a bit nervious. It started to be even worse when I saw my group. Girls were already after more than month of training and were repeated the figure from the previous classes. As it turned out the devil is not so black as he is painted...

 Vane Lunatica from Canarian Islands fot. http://radpolewear.com/commonpage/vane-lunatica


Pierwsze treningi były dość ciężkie a zakwasy przez pierwsze 2 tygodnie uniemożliwiały mi normalne funkcjonowanie. Pole dance ma jednak to do siebie, że rezultaty ćwiczeń widać dość szybko, tak samo jak postępy w wykonywaniu figur. To co wydaje nam się absolutnie nie do zrobienia w jednym tygodniu, w następnym zrobimy bez problemu.

First training were hard and soreness during first two weeks I will remember for long time! The good thing in pole dance is that the results of exercise can be seen quickly, as well as progress in the performance figures. What seems to be absolutely not possible to do in one week, the next we do without a problem.No dobrze a co ze stereotypami towarzyszącymi pole dance? Najbardziej znanym jest taki, że pole dance to taniec erotyczny w klubach nocnych. No cóż ten sport jest sexy! Ale niewiele, oprócz rurki ma wspólnego z popisami pań w klubie nocnym. Pole dance należy traktować jako sport lub fitness, gdzie angażujemy wszystkie partie mięśni. Wzrost bicepsu (i nie tylko) zaobserwujemy w dość szybkim czasie. 
Taniec na rurce jest tylko dla kobiet? W mojej grupie był jeden facet i nie był wątłej budowy ciała, tak samo instruktor Jarosław Derybowski czy jeden z najlepszych tancerzy Alex Shchukin. Ich taniec jest przede wszystkim bardziej akrobatyczny, w końcu czy tego chcemy czy nie panowie mają więcej siły od nas...

Well what about the stereotypes related with pole dance? The most popular one is that pole dance is erotic dance  in night clubs. Yes, this sport is sexy! But nothing, apart from the pole, has to do with ladies dancing in a nightclub. Pole dance should be treated as a sport or fitness, which engage all muscle groups. 
Dancing on the pole is only for women? In my group there was one guy and he was not frail physique, the same like Jaroslaw Derybowski (instructor) or one of the best dancers Alex Shchukin. Their dance is more acrobatic, in the end, whether we like it or not men have more power than us ...


 Jeżeli chcecie spróbować swoich sił na rurce nie przejmujcie się kilkoma kilogramami nadwagi, dobrym przykładem na to jest tancerka Emma Haslam. Wasza kondycja czy siła nie musi być na wysokim poziomie, wszystko przyjdzie z czasem. Zdecydowanie jednak musicie mieć zdrowe stawy, które są mocno obciążane podczas ćwiczeń. 

If you want to try your hand on the pole dance don`t worry about a few pounds overweight, a good motivation for you can be the dancer Emma Haslam. Your condition or strength does not have to be at a high level, everything will come with time. However, you have to have healthy joints that are very loaded during exercise.


 Szukając szkoły pole dance zwróćcie uwagę na to czy szkoła ma ustalony plan zajęć, czyli czy wiedzą czego i w jakiej kolejności będą was uczyć. Doświadczenie instruktorów- i to jest naprawdę ważne. Bo jeżeli instruktor rok temu zaczął ćwiczyć a nie miał z żadnym sportem żadnego kontaktu to zamiast czegoś was nauczyć może doprowadzić do poważnej kontuzji. Dobrze jeżeli instruktorzy wciąż się szkolą i uczęszczają na różne warsztaty i kursy. I oczywiście cena. Od czasu do czasu można znaleźć ofertę na grouponie. Czasem warto z niej skorzystać żeby sprawdzić czy ten sport jest dla nas. Myślę jednak, że jeżeli się zdecydujecie i przełamiecie wstyd nie będzie chcieli rezygnować!

Looking for pole dance school pay attention to whether the school has a teaching plann, or if they know what and in what order they will teach you. Ask for experience of instructors, this is really important. Because if the instructor a year ago began to practice and was not related to any sport before instead of learn something you can get serious injury. If instructors still attend various workshops and courses to extend the skills is even better for you. And of course look the price. From time to time you can find some offer on groupon. Sometimes it is better to use it to see if this sport is for us. But I think that if you decide to try and overcome shame you will not want to quit!
2 komentarze:

  1. A jak zaczynałaś te 2 lata temu to trenowałaś coś wcześniej? Ja bym chciała spróbowac, ale sama nie wiem...

    OdpowiedzUsuń
  2. 2 lata temu faktycznie byłam w dobrej kondycji, ale miałam 2 poważne kontuzje i po pół roku skończyłam przygodę z PD. Dwa miesiące temu wróciłam kompletnie bez siły i formy. Idzie mi trochę gorzej, ale nadal uważam to za świetną zabawę :). Myślę, że powinnaś się przełamać i spróbować a nie będziesz żałować! (chyba każdy kto spróbował PD powie Ci to samo).

    OdpowiedzUsuń